Gazdálkodók tere – 2024

A Sorsváltók többsége városból indul, többnyire városi értelmiségiek, akik felismerik, hogy nem fenntartható, ami felé tartunk. Közülük többen feladják betondzsungelbeli életüket, “gumicsizmát húznak”, és vidékre, tanyára költöznek egy minőségibb élet reményében. Mások viszont a városokban keresik a megoldásokat, hiszen ott is van lehetőség valamilyen formában “gazdálkodni”, élelmet termelni – sőt, egy fenntarthatóbb, ökologikus értékeken nyugvó új világból nem hagyhatjuk ki a városokat sem … 

Csütörtökön azzal kezdjük mi is kell ahhoz, hogy a városban egy természet közelibb életet tudj élni és minőségi élelmiszerhez juss, akár megtermeld magadnak az élelmed legalább egy kis részét – egyedül vagy közösségben. Milyen lehetőségeid vannak arra, hogy egészségesebben élj és hogyan kezdj hozzá? Ide tartozik a balkonkertészet, a közösségi kertek, de a városi komposztálás lehetősége is. 

Pénteken már kilépünk a városból és az egyéni útkeresés kerül fókuszba.  Olyan gazdálkodókkal találkozhattok, akik vidékre költöztek, és akár egyedül, akár többedmagukkal termelnek élelmet, nevelnek állatokat. Életük szépségeiről éppúgy szó lesz, mint a nehézségekről, ami ezzel az élettel jár. Hogyan őrizhetjük meg talajunk tápanyagtartalmát? Egyáltalán milyen talajjal mit érdemes kezdenünk? Hogyan tartsuk a vizet a területünkön? Mitől lesz bőséggel termő egy kert vegyszerezés nélkül, és hogyan gazdálkodj fenntarthatóan? Milyen ökologikus módszerekkel lehet hosszú távon is működő gazdaságunk, amely családunk élelem-önellátását legalább részben biztosítja? Meg lehet élni ebből? 

Szombaton az emberi tényezőt mérlegeljük. Miért fontos a gazdálkodás szempontjából a közösség? Mi mindenben tud segíteni a közös munka?

Vasárnap a hálózatosodás napja!  Amikor a „Mindenki székében”, összefogunk és egymást segítve, egy közös ügy érdekében tevékenykedünk. Hozunk néhány jó gyakorlatot arra, amikor azonos értékekkel bíró gazdálkodók összefognak, egymást segítik, közösen gondolkodnak. Miként tudnak segíteni a hálózatok, miért jó, ha egy ilyennek a tagja vagy? Mi a jelene, és mi lehet jövője, mi mindent lehet összefogással megoldani? 

Ha már nagyon gazdálkodnál, de nem tudod, hogy indulj, azért érdemes minél többször felkeresni minket. Ha már gazdálkodsz, akkor pedig a kapcsolatépítés miatt, és mert a többiek tapasztalata rengeteg támogatást jelenthet számodra is – ahogy a tiéd is a többiek számára. Nagy szeretettel és jó sok gyakorlati tudásmegosztással várunk minden érdeklődőt!

Programtematikával hamarosan jelentkezünk.

Udvargazda: Krasznai Beatrix

Közel 10 éve foglalkozom önismerettel, ami magával hozta az ökológikus szemléletet is, hiszen önmagunk felfedezése a környező világ megismerésével teljesedik ki. Kezdetben a városi élet lehetőségeit kerestem azt, hogy hogyan lehet egy tudatosabb életet élni, úgy, hogy kevésbé károsítjuk a környezetünket, a természetet, a bolygót. A lehetőségek mára már kiszélesedtek, van szelektív szemétgyűjtés, vászontáska, csomagolásmentes bolt, helyi termelői piac, közösségi kávézó stb. Én a személyes felelősségben és példamutatásban hiszek, mert egy fecske is csinálhat nyarat.

Az út elején, hasonló gondolkodású barátokkal, végigjártunk jó néhány közösséget és Ökofalut, hogy tanuljunk és kapcsolódjunk. Ma már van egy kis területünk a párommal, amit a permakultúra alapelvei szerint építgetünk, szépítgetünk. Végzettségem szerint művelődésszervező vagyok és az utóbbi évek alatt a különböző tanfolyamokkal lettem gazdagabb: Nemzetközi Ökofacilitátor, Közösségi facilitátor (Ariadné), Közösségszervezés alapfokon, Önkéntesek a szervezetben, Mandalafestés, Vendéglátásszervező okj, Pszichotronika, PDC (Permaculture design course), Ökokör vezető. Szerveztem termelői vásárt, permakultúrás klubbot, ökokört, szomszédsági pikniket, magbörzét, kiköltöző csoportot, főztem vegán szakácsként, tartottam bevezető képzést permakultúrába, terveztem permakultúrás közösségi és saját területet, alapítója vagyok a Zuniverzum zuglói zöld szervezetnek. Tagja vagyok a Magyar Permakultúra Egyesületnek, ahol a tervezői csoport vezetőjeként segítem az egyesület munkáját. Az Ő képviseletükben szervezem a Gyüttment programját. Az első Gyüttment fesztiválon vendégként vettem részt, majd önkéntesként végül szervező lettem. Harmadik éve veszek részt a Gazdálkodók terének kialakításában, programjának leszervezésében.

Várunk szeretettel a Gazdálkodók terében, hogy folytatódjon a kaland!

Scroll to Top