Éltető élelem udvara – 2024

09:30 - 11:30 Kenyérdagasztás Táplálék tere

14:00 - 15:30 Kenyérsütés Táplálék tere

16:00 - 17:00 Kombucha készítés (konyha) Táplálék tere

18:30 - 19:30 Magtejkészítés másnapra Táplálék tere

09:30 - 11:30 Kenyérdagasztás Táplálék tere

14:00 - 15:30 Kenyérsütés Táplálék tere

18:30 - 19:30 Magtejkészítés másnapra Táplálék tere

09:30 - 11:30 Kenyérdagasztás Táplálék tere

11:30 - 13:00 Széplaki Szilvia: Ön- és egymás-ismereti játékok (szabadtér) Táplálék tere

14:00 - 15:30 Kenyérsütés Táplálék tere

16:00 - 17:30 Greens of Daisy: Vadnövényből ínyencségek (műhely) Táplálék tere

18:30 - 19:30 Magtejkészítés másnapra Táplálék tere

09:30 - 11:30 Kenyérdagasztás Táplálék tere

11:30 - 13:00 Széplaki Szilvia: Ön- és egymás-ismereti játékok (szabadtér) Táplálék tere

14:00 - 15:30 Kenyérsütés Táplálék tere

Az élelem témája megkerülhetetlen, szerves része a mindennapoknak. Tudjuk, hogy a táplálkozás óriási hatással van testünk egészségére, s arra, hogy meddig és milyen minőségben éljük életünket. Emiatt az idei évtől a Gyüttment Találkozón külön udvarhelyszínként foglalkozunk az éltető, gyógyító élelem témájával.

Abban hiszünk, hogy az élelmünkkel kapcsolatos döntéseknek komoly következménye van, emiatt a kistermelői, ökologikus forrásból származó, “tiszta, azaz vegyszermentes”, helyben vagy a közelben megtermelt, friss, zamatos, szezonálisan, azaz évszakok szerint elérhető alapanyagok, s az ezekből elkészített ételek a lehető legjobbak számunkra.

Ezzel szemben érdemes kerülnünk az iparilag előállított, feldolgozott termékeket, az áruházak polcain nagy többségben megtalálható, nagyon messziről érkező, vegyszerezett, akár génkezelt, a természeti környezetet rendkívül pusztító módon monokultúrában megtermelt árukat.     

A Gyógyító, éltető élelem udvarában az ökológiai és egészségügyi szempontokat figyelembe véve az alap élelmeké a főszerep, és terveink szerint a tudásmegosztás mellett sok finom, éltető élelmet készítünk és meg is kóstolunk majd együtt. 

A témák között biztosan főszereplő lesz a vadon gyűjthető, ehető növények gazdag világa; a kovász és a gabonák használata; a tartósítási módok, az erjesztett, s fermentált élelmek, tejtermékek készítése; az élelem pazarlás gyakorlati felszámolása. A vegyes táplálkozás mellett beszélgetünk arról, hogy hogyan lehet teljes értékű a növényi étrend. Szakértők segítségével feltérképezzük, hogy milyen étrend az, ami segítheti gyógyulásunkat, ha megbetegedtünk és már jelentősen felborult testünk egyensúlya. Szó lesz a bélflóránk kulcs szerepéről, s arról, hogy mi mindent határozhat meg életünkben. 

Igazi, és rendkívül látványos változást az elfogyasztott élelmünkön keresztül mindannyian megélhetünk, így az udvar témája szorosan kapcsolódik a Gyüttment Találkozó idei fő irányelvéhez, a Sorsváltók útjához.

Udvargazda: Csatlós Regina

Csatlós Regina vagyok, az Éltető Élelem udvar gazdája. A Gyüttment Fesztivál egyik elindítójaként a kezdetektől kísérem a Gyüttment ügyét. Időközben belőlem is kiköltöző lett, a városi életemet vidékire cseréltem, és az energiáimat a szervezésről az önellátó életmód megvalósítására helyeztem. Az évek során gazdasszonyi és anyai minőségemben gyarapodtam, külterületi 4 hektáros területünk gazdájaként, és egy 4 éves kislány édesanyjaként . Ebben az évben, visszatérve a szervezői körbe, elvállaltam az éltető, gyógyító élelem helyszín gazdájának szerepét, mert szívemnek nagyon kedves ez a téma, és az elmúlt évek során sok tapasztalatot is gyűjthettem. Beleszerettem a megtermelhető, vadon gyűjthető finom és egészséges alapanyagokba, és ezek leleményes feldolgozásába. A veteményesben, a gyümölcsösben és a jószágokkal töltött idő, illetve a konyhában az ételek elkészítésének folyamata igazi feltöltődést jelent számomra. A Gyüttment udvarban a meghívott szakértők segítségével szeretnénk legalább egy lépéssel tudatosabbá, tapasztaltabbá válni a fenntartható, etikus, egészséges élelem témájával kapcsolatosan. 

Sandor Katz: “Az ételnek és előállításának mélyreható szerepe van abban, ahogy megpróbáljuk a Földhöz és egymáshoz való viszonyunkat megváltoztatni. Az étel lehet egy eszköz a közösségek építésében és erősítésében. Az élelem megtermelése egy nagyon etikus felhasználási módja az energiánknak. Valamit teremtesz és közben gondoskodsz a magad és mások fenntartásáról.

Hamvas Béla:“„Az őskori művelés célja nem a kultúra volt, hanem: a földet paradicsommá tenni. Paradicsommá tenni úgy, hogy a megszentelt tevékenységgel, ami akkor a munka neve volt, jólétet, virágzást, bőséget, szépséget fakasztani. A természet nem volt az ember ellensége, hanem az esszenciák tárháza, amely önmagát rendelkezésre bocsátotta, s abból az emberi életet szent örömmé lehetett emelni. 

Scroll to Top