Nagy Z. Róbert: A vadon termő ehető fajok ingyen vannak

Időpont:
2023. augusztus 26., szombat
10:00 - 11:30

Helyszín:
Gazdálkodók tere


A vadon termő növények konyhai és házi-gyógyászati használata mindenkinek hasznos lehet, hiszen így ingyenesen jutunk tiszta, vegyszermentes alapanyagokhoz. Ezt a tevékenységet lehet hobbiból is végezni, valamint a szerényebb anyagi körülmények között élők számára is fontos étel-ital alapanyag forrást jelenthet ennek a tudásnak a megszerzése. Alapítványunk célja a vadon termő ehető, iható és gyógyhatású erdőn-mezőn élő növények fogyasztásának és alkalmazási módjainak népszerűsítése, valamint az ismert kultúrnövények kreatív felhasználásával kapcsolatos ismeretterjesztés. Fenntarthatóság szempontjából is hasznos lenne e tevékenységet szélesebb körben népszerűsíteni. Ehető vad növényekből rengeteg féle van Magyarországon, de fogyasztásuk nem jellemző, emiatt óriási nemzetgazdasági értéket pazarolunk el, hiszen ezek a növények a természetben maguktól és ingyen teremnek, csak gyűjteni, és tartósítani kellene őket.

A mottó…
Honvédségi időszakomban, az egyik kiképzésen napokig készítettek föl bennünket elméletben, hogy hogyan szereljünk össze meghatározott idő múlva felrobbanó gyújtózsinóros TNT szerkezetet. Később ezt a gyakorlatban a lőtéren kellett bemutatni, egy 12 méteres ölősugarú szerkezet összeszerelése és felrobbantása során, amikor három kiképző egyszerre ellenőrizte a folyamat minden mozdulatát közvetlen közelről, beavatkozásra készen annak érdekében, hogy lehetőleg mindenki túlélje a produkciót. Egyikük, amikor látta, hogy remegek, izzadok, közben egy kombinált fogóval serénykedek a bomba elkészítésén megszólalt: nem kell izgulni, egy ilyen robbanóeszközt bárki össze tud szerelni! Majd rövid hatásszünet után hozzátette: aki ügyes, az akár többször is… A célunk, hogy az ehető vadon termő növények elfogyasztása esetén is minél többen legyenek „ügyesek”, ne valami mérgezővel kezdjék, így még ezután is sokszor tudják megkóstolni ezeket… Néhány példa, hogy miről lesz szó az előadáson: ehető, vadon termő növények és ismert kultúrnövények kreatívabb felhasználásáról, konyhai hulladékok hasznosításáról. Például: szőlőlevél pesto, diófasírt, gyomfőzelékek, paradicsomlevélből arcszesz, pitypangméz, savanyított százszorszép bimbó, csalánból kocsonya, fasírt és zöldpiskóta, párolt komló és komlópárna, ehető falevelek, szederlevélből fermentált tea, hárscsokoládé, bodzapalacsinta, ehető virágok, vadfűszeres lekvárok, fenyőtea, fenyőszörp, vadgesztenyéből mosószer, nádliszt, mentazselé, fügelevél szörp, gyógynövényes csoki és marcipán készítés, és még sok minden más…

Nagy Z. Róbert kertészmérnök, gyógynövény alkalmazási szakmérnök 2006-ban indította el a Herbáció magazint, ami immár 18. éve gyűjti és adja közre a sokszor rendhagyó növényes recepteket. A lapot kiadó Kauten Etnobotanikai Alapítvány azzal a céllal jött létre, hogy növényekből elkészíthető különleges és népi gyógyászattal kapcsolatos recepteket gyűjtsön. Egy olyan világban, ahol élelmiszereinket is iparszerűen „gyártják” rendkívül fontos, hogy ezeket a háztartási méretekben is kipróbálható különleges recepteket megőrizzük az utókor számára. Olyan gyógy receptek, növényi alapú különleges ételek, italok, kozmetikumok, tartósítási technikák ma már a feledés homályába vesző ismereteit kutatja, gyűjti össze és teszi közkinccsé az alapítvány, mely a ma embere számára is érdekes és hasznos lehet.

Scroll to Top