Miklós Rudolf és Mihalovics Éva: Vadak útja

Időpont:
2023. augusztus 26., szombat
18:00 - 19:30

Helyszín:
Gazdálkodók tere


Putna, az impozáns borzderes bika nagyon sok mindent tud, és elég autonóm döntéshozó. (Megjegyzem, én is könnyebben lennék autonóm döntéshozó ha 7-800 kg lennék és mindenféle megszokások, tapasztalatok, és tudások támogatnának ebben az autonómiában. De ez most mindegy.) Szóval Putna, az autonóm bika azzal kapcsolatban is szokott döntéseket hozni, hogy merre legelhet, léphet, hol pihenhet a csorda. Ő és az ő tehenei, meg a borjak. És van, amikor hiába éhség és szomjúság, hiába az elviselhetetlen délutáni meleg, a tehenek és a többiek kénytelenek egy kis földdarabon tipródni, mert Putna valamit érez, valamit tud. Valami veszély leselkedhet az övéire a legelőn, és Putna, mint minden jó menedzser (elnézést), minimalizálni igyekszik a kockázatokat. Mivel mindez a zempléni Hegyközben történik, és mivel Putna tanyáján többször is járt már és zsákmányolt farkas, hiába a szinte elviselhetetlen kánikula, az aszály, Putna nem kockáztat. De honnan tudja egy állat, akár bika, akár birka, kutya, hogyan lehet, hogyan kell a farkas ellen védekezni? És mi történik, ha egy állat nem tudja, mit kell tenni a nagy melegben, vagy a farkasokkal? Erről, az ezzel és az időjárással kapcsolatos emberi és nem-emberi tudásokról és hiedelmekről fogunk beszélgetni.

Mihalovics Éva vagyok, jelenleg a Durham University (UK) human geográfia szakján írom a Ph.D.-mat kutyákról, farkasokról, néhány természetfölöttiről, az emberi- és nem-emberi tudásokról. Több, mint két telet töltöttem a zempléni Hegyközben terepmunkán, ez adja a kutatás gerincét. Leginkább az érdekel, hogy a közép-kelet európai vidékeink milyen másfajta természet- értelmezéseket tennének lehetővé, ha meghallanánk az itt élő emberek, állatok és egyebek hangját… Jó, ez lehet, hogy furán hangzik, élőben majd pontosítunk…

Miklós Rudolf: 1973-ban Sátoraljaújhelyen születtem. Középiskoláimat ebben a városban és Csongrádon végeztem. Háztájival gyerekkorom óta, nagyállattartással 2000-től foglalkozom. A zempléni Hegyközben lévő gazdaságomban lovak, juhok és szarvasmarha Vannak. Alapító tagja vagyok a Polyán Egyesületnek, amely a háztáji nagyállattartás fellendítésével foglalkozik, és amely újra meghonosította Magyarországon a Kárpáti Borzderes marhát. A fajta után kutatva bejártam a Kárpátok karéjában lévő tanyákat és gazdaságokat, és végül 2014-ben el tudtuk indítani a ‘Tehenet a háztájiba’ programunkat, aminek keretében közel 150 állat került gazdákhoz és családokhoz. Mindezeken felül 2019-től alapítója és elnöke vagyok a Kárpáti Borzderes Tenyésztők Egyesültének.

Scroll to Top