Gazdálkodók tere – 2023

Módszerek és fortélyok a természettel együttműködő gazdálkodásról.

Miről szól idén a Gazdálkodók tere?

A tér programjának megálmodásakor azokat a lehetőségeket tártuk fel, amelyek fontosak a természetes életmód fenntartásához. Az idei évben arra szeretnénk rávilágítani, hogy  mennyi mindenünk IS van! A természet adta lehetőségek bőségkosarából merítve, körbejárjuk ezt a témát és 4 nap alatt egy kis ízelítőt adunk a lehetőségek tárházából.

A permakultúra 3 etikai elvét alkalmazva, megvizsgáljuk a valódi igények és a társadalom által diktált fogyasztási szokások közötti ellentétét és lehetséges kiutakat keresünk. Délutánonként műhelymunkákkal is színesítjük a programot, segítséget nyújtva a gyakorlati megvalósulásokhoz.

Permakultúrás ETIKAI elvek

  • Törődés a földdel-A természet védelme / A talaj a vizek, erdők gondozása, segítése és a természet adta kincsek értékelése.
  • Törődés az emberrel- Az ember védelme /Gondoskodás saját magunkról, családunkról, közösségünkről, és a valódi igények felmérése.
  • Helyes- Igazságos elosztás/ A fogyasztás és az újratermelés mértékének meghatározása, a fölösleg újraelosztása.

Egyszerűen: „Az ember tudatosan mérje fel valós szükségleteit, és helyes mértékkel éljen a természet adta erőforrásokkal.”

A Gazdálkodok terében, a négy napfolyamán beszélgetünk a vízről, a talajról, a „vad” természetről és a termesztett környezetünkről.

Víz– Csütörtök

A víz az élet egyik alapvető eleme. Napjainkban az éghajlatváltozás súlyosan megnehezíti a gazdálkodást. Az egyre sűrűsödő aszályok, és a szélsőséges esőzések miatt, fontos, hogy kiemelt figyelmet fordítsunk a vízgazdálkodásra. A helyes vízkezelés sokrétű alkalmazása, sokak számára még ismeretlen. A víz megfelelő megfogása, gyűjtése, tárolása, felhasználása vagy a szürkevíz tisztítása, hasznosítása megfelelő tervezéssel, megoldásul szolgálhat a kihívásokra. Ebbe a témakörbe pillantunk bele, és szakemberek segítségével járjuk körül a témát, számos lehetőségeket kínálva.

Talaj- Föld / Péntek

A talaj, mely életet ad és élelemmel lát el, meghatározhatja a gazdálkodásunk mibenlétét. Az, hogy milyen a talajunk, rengeteg mindent elárul arról, hogy hogyan és mit termelhetünk rajta. Ugyanakkor, lehetőséget is tartogat számunkra, hogy milyen alternatív módszereket alkalmazva  gyógyítsuk, tápláljuk. Kipróbáljuk, hogyan lehet a talajt megvizsgálni egyszerű módszerekkel majd, hogy melyik talaj „mire jó”, illetve, hogy milyen talajon, mit lehet a leghatékonyabb megtermelni.

„Vad” Természet- Szombat

A Világunkat behálózó természetes környezet,  előttünk és utánunk is jelen lesz a bolygónk életében. Ennek összetevője a növény és állatvilág és szerves része az ember is!

Megnézzük, milyen kincseket rejtenek az erdők, mezők rejtekén élő növények és ezeket hogyan tudjuk hasznosítani. Miért is fontos a biodiverzitás és hogyan befolyásolja a mi életünket. Miért fontosak a vadon élő állatok és milyen hasznos tevékenységeket végeznek, a méhektől a medvékig.

Termesztett Környezet- Vasárnap

A közvetlen környezetünkben „létrehozott” világ, mely jó esetben leképezi a természet mintáit, ezáltal megújuló és önfenntartó. Arról kapunk képet, hogy hogyan tudjuk utánozni a természet által megalkotott és jól bevált módszereket a kertünkben, életünkben. Milyen megoldásokat alkalmazzunk ahhoz, hogy a megtermelt étel egészséges és életet adó legyen.

Udvargazda: Krasznai Beatrix

Krasznai Beatrix, udvargazda

Közel 10 éve foglalkozom önismerettel, ami magával hozta az ökológikus szemléletet is, hiszen önmagunk felfedezése a környező világ megismerésével teljesedik ki. Kezdetben a városi élet lehetőségeit kerestem azt, hogy hogyan lehet egy tudatosabb életet élni, úgy, hogy kevésbé károsítjuk a környezetünket, a természetet, a bolygót. A lehetőségek mára már kiszélesedtek, van szelektív szemétgyűjtés, vászontáska, csomagolásmentes bolt, helyi termelői piac, közösségi kávézó stb. Én a személyes felelősségben és példamutatásban hiszek, mert egy fecske is csinálhat nyarat.

Az út elején, hasonló gondolkodású barátokkal, végigjártunk jó néhány közösséget és Ökofalut, hogy tanuljunk és kapcsolódjunk. Ma már van egy kis területünk a párommal, amit a permakultúra alapelvei szerint építgetünk, szépítgetünk. Végzettségem szerint művelődésszervező vagyok és az utóbbi évek alatt a különböző tanfolyamokkal lettem gazdagabb: Nemzetközi Ökofacilitátor, Közösségi facilitátor (Ariadné), Közösségszervezés alapfokon, Önkéntesek a szervezetben, Mandalafestés, Vendéglátásszervező okj, Pszichotronika, PDC (Permaculture design course), Ökokör vezető. Szerveztem termelői vásárt, permakultúrás klubbot, ökokört, szomszédsági pikniket, magbörzét, kiköltöző csoportot, főztem vegán szakácsként, tartottam bevezető képzést permakultúrába, terveztem permakultúrás közösségi és saját területet, alapítója vagyok a Zuniverzum zuglói zöld szervezetnek. Tagja vagyok a Magyar Permakultúra Egyesületnek, ahol a tervezői csoport vezetőjeként segítem az egyesület munkáját. Az Ő képviseletükben szervezem a Gyüttment programját. Az első Gyüttment fesztiválon vendégként vettem részt, majd önkéntesként végül szervező lettem. Harmadik éve veszek részt a Gazdálkodók terének kialakításában, programjának leszervezésében.

Várunk szeretettel a Gazdálkodók terében, hogy folytatódjon a kaland!

Scroll to Top