Belső utak tere – 2023

 

Idén a Belső utak tere is igyekszik a „bőség a szűkösségben” főtéma köré szerveződni. Természetesen lesz néhány témától eltérő program is a szokásokhoz híven.

Azt gondolom, hogy az, hogy adott helyzetben bőségben vagy szűkösségben érezzük-e magunkat, alapvetően a hozzáállásunktól függ. A mai modern korban, főleg a nyugati társadalmakban fellelhető fogyasztói hozzáállást úgy érzem nem kell bemutatni nektek, elképesztő mértékű luxusban élnek az emberek, akár csak ahhoz képest, hogy néhány generációval ezelőtt hogyan becsülték az élelmet, a vizet, a természetet, s bármit, ami körülvette őket. Olyan jólétben él ma az ember, ami a történelem során sohasem adatott meg.

Mégis folyton elégedetlen, mintha belé lenne kódolva, hogy mindig többet és többet akar. Vajon mi lenne ha a szükségleteinkre fókuszálnánk az igényeink helyett? Miért van szüksége az embernek mérhetetlenül az anyagi javakra? Kompenzálni akar valamit?

Talán igen. Talán azt, hogy a lelki szükségletei – melyek a régebbi korokban a közösségek okán kielégültek – minimális szinten sincsenek rendben. Mivel semmilyen megtartó közösséget nem tapasztal meg felnőtt koráig, mert ahogy Csányi Vilmos mondaná, az egyszemélyes csoportok társadalmában élünk. Mi ennek a következménye? Bolyong a végtelen lehetőségek világában és nem talál kapaszkodókat sem önmagában, sem a környezetében élők között. A közösségi udvarral együttműködve a Belső utak tere a bőség állapotába való eljutásnak a személyes vonzatát helyezi előtérbe programjaival. Gyertek, töltődjetek, tanuljatok nálunk a sok színes program által!

Udvargazda, Rónaháty Zsófia

Rónaháty Zsófia, udvargazda

Rónaháty Zsófia vagyok, a Belső utak tere udvargazdája. Már tavaly is találkozhattatok velem, ezért talán nem meglepő, hogy mivel foglalkozom: akár megbecsülik, akár nem, én olyan dolgokkal szeretem tölteni az időmet, aminek értelme van. Számomra pedig annak van értelme, ami az ember testi, lelki, szellemi fejlődését szolgálja. Így foglalkozom környezetvédelemmel a Kisközösségi Program munkatársaként, közösségi facilitátorként a társadalmi előremozdulást próbálom segíteni, a Sziget Kosara bevásárlóközösség szervezésével és a permakultúrás tanulmányaimmal a fenntartható élelmiszer-termelés és önellátás témakörére fókuszálok, illetőleg a permakultúra keveset hangoztatott társadalmi szerepére.

2020-ban indítottuk útjára többedmagammal az Együtt az Éltető Szigetért Egyesületet, mely a környezet védelmével, a Sziget Kosara bevásárlóközösség működtetésével, a fenntartható, környezetbarát élet megteremtésével foglalkozik a Szentendrei-szigeten. A 10 Millió Fa képviselőjeként faültetést szervezek, tagja vagyok a lakhelyem környezetvédelmi bizottságának, a falu környezetvédelméért és egyéb közösségi rendezvényekért, a környezet szépüléséért létrejött közösségének, a Köszi Önkéntes! Egyesületnek.

2021-ben elvégeztem Pablóék (Vágvölgyi Gusztáv Pabló és Szép Éva) közösségi facilitátori képzését, mely új utat nyitott előttem és lehetőségeket hozott Magyarország (öko)közösségeinek megismerésére. Azóta is folyamatosan képzem magam és igyekszem megragadni a kínálkozó lehetőségeket. 2022-ben elvégeztem a Magyar Permakultúra Egyesület PDC-tervező képzését is.

Alig várom, hogy köztetek legyek! Várlak titeket szeretettel!

Scroll to Top