Pető Annamária: A Hold hatása az élő szervezetekre

Időpont:
2023. augusztus 24., csütörtök
17:00 - 18:30

Helyszín:
Belső utak tere


A földi élet, a természet ciklikus változásairól régóta tudjuk, hogy elsősorban „kozmikus folyamatok” befolyásolják: Földünk Naphoz viszonyított helyzete adja az éjszaka-nappal és az évszakok váltakozását is. A Hold földi életünkre gyakorolt hatása nem ennyire egyértelmű. Az ár-apály jelenségét a Hold gravitációs ereje idézi elő, és az elmúlt évtizedben kutatások sora bizonyította, hogy a holdciklus változása hatással van az állatok viselkedésére is – kezdve a szaporodástól, a vándorláson és egymás közötti kommunikáción túl a zsákmányszerzésig bezárólag.
Az emberi szervezetre és annak működésére gyakorolt hatásával kapcsolatban pedig elég utánanéznünk azon statisztikai adatoknak, melyek a Teliholdkor oly gyakori balesetekre, nem vártan meginduló szülésekre, indulati, hangulati vagy éppen alvászavarokra (veszekedésekre, fokozódó depresszióra, álmatlanságra vagy zaklatott álmokra) vonatkoznak. Ezeket a hatásokat ha értelmezni vagy bizonyítani nem is tudja, de a megfigyelések alapján, tapasztalatilag komolyan veszi a modern orvostudomány is. A növények élete, növekedési és termési folyamataik sokkal kevésbé intenzív és látványos változások révén bontakoznak ki, mint az emberi vagy éppen állati fejlődés és megnyilvánulások. Ezek megismerésének és figyelemmel kísérésének azonban igen nagy hagyománya van – nem csak a népi bölcsességek és megfigyelések világában, de az asztrológia történetében is. A sajátos folyadékkeringéssel bíró növények életritmusát sokrétűen befolyásolhatja a Hold járása, ennek megfelelően több olyan irányzat van, amely ezt a hatást vizsgálja, mint például a Waldorf-pedagógia atyjának, Rudolf Steinernek a nevéhez fűzödő biodinamikus gazdálkodás, vagy Maria Thun több évtizedes megfigyelésekre alapuló „vetési naptára”.

Előadásomban mindezeket a megfigyeléseket és tapasztalatokat szeretném mélyebben bemutatni.

Pető Annamária „Pancsa” vagyok, a természethez vágyódó, közeledő életmódot elsősorban családi örökségként kaptam természetszerető, természethez kötődő szüleimtől, nagyszüleimtől. Mikor a ’90-es években találkoztam a természetgyógyászattal, úgy éreztem, hogy ez az én utam, és miközben több ágát tanultam és műveltem a különböző természetgyógyászati és egészségmegőrző módszereknek, egyre inkább közel került hozzám az a holisztikus szemlélet, amely az embert nem önmagában, hanem egy – illetve több – nagyobb rendszer részeként szemléli. Ezen irányzat alapelve, hogy az embert a természet részének tekinti, az egészséget pedig a természet rendjével való teljesebb összhangnak – ahogy azok a további szemléletek is, amelyeket ezen az úton volt szerencsém elsajátítani: az asztrológia, illetve asztrozófia, a Bach-virágterápia, és végső soron a Tarot is, egy nagyobb, teljesebb léptékű egész részeként tekint az ember életére, személyiségére és fejlődésére is. Az ezen az úton összegyűjtött tudást-tapasztalatot szeretném megosztani mindazokkal, akik nyitottak rá és szívesen fogadják tőlem.

Scroll to Top