Nulla hulladék a fürdőszobában

Miután a konyhában már nincsen szemetünk, nézzük meg, mit tudnánk tenni a második legtöbbet látogatott helyiségben: a fürdőszobában.
A napi rutinba könnyen beilleszthető, és még költséghatékony is a Nulla hulladék szemlélet. Hiszen a fürdőszoba az a terület, ahol a legtöbb konyhai alapanyagot felhasználhatjuk a bolti kencék helyett. Kisregényeket lehetne írni, hogy miből és hogyan készíthetünk szappanokat, kencéket, lemosókat és egyebeket. Ezekből a teljesség igénye nélkül, csak kedvcsinálónak említenék meg párat. Ha valaki kedvet érez hozzá, remek oldalakat lehet találni interneten, több könyv is készült már a témában (pl. Gabriela Nedoma – Natúrkozmetikumok, Szépségápolás természetesen c. könyve), és nem utolsó sorban személyesen is kérdezhettek a Piactéren, a natúrkozmetikumos standnál.
Fürdéshez használhattok saját készítésű vagy kézműves szappanokat. Szinte végtelen kombinációban készíthetőek el a gazdagabbnál gazdagabb olajokból, ápoló zsírokból, gyógynövényekből. Hajmosásra szintén kiválóak, ecetes vagy citromos öblítéssel kombinálva. De csillogó, puha lesz a hajad a tojástól vagy a joghurttól is. ☺
A hidegen sajtolt olajokból tökéletes arckrémeket, testápolókat, arcpakolásokat és tisztítókat készíthetünk, kiegészítve a nekünk megfelelő gyógynövény kivonatával, egyéb hatóanyagokkal.
Pl. mandulaolaj/olívaolaj – levendula/körömvirág/kamilla főzet – megmaradt konyhai alapanyag: natúr joghurt, friss gyümölcslé, gyümölcspüré, kávézacc. Aki 100% hulladékmentességre törekszik, készíthet a népi gyógyászatból jól ismert ghít, magyarul tisztított teavajat (amit a kistermelőtől vett). ☺ A lehetőségek száma szinte itt is végtelen. Nagyon jó, egyszerű recepteket találni a fent említett könyvben, olyan alapanyagokból, ami szinte minden háztartásban megtalálható. Vagy az erdőn-mezőn. ☺
A fogápolás már nehezebb kérdés, de nem megoldhatatlan az sem: gyógynövényőrlemény, szódabikarbóna, színes agyag, só. Ezek mind-mind felhasználhatóak a házi készítésű „fogkrémünkhöz”. A legtöbb bioboltban vagy ezzel foglalkozó webshopban (pl. zoldbolt.hu) lehet kapni fából, vaddisznószőrből készült hajkefét, újrahasznosítható fogkefét, tökbelsőből készült szivacsot, cserélhető fejű borotvát, újrahasznosított papírból készült wc-papírt, pamut arclemosót, mosdókendőt, intimbetétet vagy intimkelyhet. A Fesztivál piacán is beszerezhetsz jónéhány dolgot ezek közül. Lesznek szebbnél szebb szappanok, házi készítésű kencék, színes intimbetétek, törlőkendők.
A testápolás és a tisztálkodás az a terület, ahol fokozottan igaz, hogy a „kevesebb néha több”. A testünk tökéletesen lett megalkotva, képes ellátni a saját szükségleteit, megoldani a saját problémáit, meggyógyítani a betegségeit. Ehhez csak egy kis támogatásra van szüksége, és arra, hogy hagyjuk működni. Ha túltisztítjuk pl. a bőrünket, és tönkretesszük a túlságosan zsíroldó bolti tusfürdőkkel, sérül a természetes védőrétege, szárazzá válik, megbetegedhet, allergiás lehet, és egy ördögi körbe lépünk. Igaz ez a hajmosásra is. Törekedjetek a minél természetesebb és egyszerűbb megoldásokra! Bőrbarátabbak, környezet barátabbak és olcsóbbak is. Legyetek nyitottak és bátrak, kísérletezzetek, hogy megtaláljátok a számotokra legmegfelelőbb házi szereket!
És külön sorokat érdemelnek a legapróbbak, hiszen náluk még fontosabb, hogy körültekintőek legyünk: babaápolás, babahigiénia.
Az érzékeny bababőr ápolására semmiképp sem a bolti és gyógyszertári termékek a legalkalmasabbak. Fél éves korig elegendő, ha tiszta vízben fürdenek, esetleg lehet főzni hozzá gyógynövényteát, amit a fürdővízhez adunk (körömvirág, levendula, kamilla), utána pedig nekik is a házi készítésű ápoló szappan a legjobb választás. Testápolásra és popsitörléshez kiváló a hidegen sajtolt mandulaolaj. A bolti törlőkendők helyett – amik szárítják és kicsíphetik a babapopsit, sokkal kíméletesebb a mosható törlőkendő. Tökéletesen megfelel erre a célra egy régi kinyúlt pamut póló darabokra vágva. 2in1, hulladékmentesség és újrahasznosítás. ☺
És amivel a legtöbb szemetet termeljük, az az eldobós pelenka. A köznyelvben eldobható vagy papírpelenkaként szerepel, ami nem helytálló megfogalmazás, hiszen nem választhatunk. Mindenképp szemét lesz belőle, és papírt max. nyomokban tartalmaz. Nagymértékben szennyeződik a környezet az előállítás során, a használatkor árt a bababőrnek, hiszen rengeteg fertőtlenítővel van átitatva, és használat után tonnaszámra kerül a kukába. Egyre több helyen találkozhatunk a témával, olvashatunk statisztikákat, és a tudatos anyukáknak köszönhetően egyre többen használják a régi jól bevált mosható pelenkákat. Mint minden, korszerűsödött ez is, újra „divatba jött”, szebbnél szebb színes mintákkal, puha anyagokkal, kreatív megoldásokkal. Csak az nem talál megfelelőt kisbabája számára, aki nem akar. ☺ Rengeteg fajtából, típusból, mintából és származását tekintve a világ sok tájáról választhatunk. Ügyeskezű Mamik már itthon is varrnak gyönyörű pelusokat, amiket megcsodálhattok, megtapizhattok és meg is vásárolhattok a mosis standnál a Piactéren. 🙂 Illetve szeretettel várnak minden anyukát, kismamát és érdeklődőt, ha bármilyen kérdésetek lenne. ☺

Kérünk ne feledjétek: a fesztiválon csak olyan készítményeket használjatok fürdéshez, tisztálkodáshoz, ami biológiailag lebomló. Ha nem vagytok biztosak benne, hogy a tiétek ilyen, kérjetek inkább tanácsot, vagy vásároljatok a helyszínen Gyüttment szappankákat, amik csak nektek készültek, és 100%-ban környezetbarátak! ☺
A Zéró hulladék menő! Legyetek Ti is menők! ☺
A cikket Pető Adrienn készítette.

Cikkek Nulla Hulladék témában

A Gyógyító Rét egy fákkal körbeölelt, napos rét, amit a fesztivál idejére megtöltünk különféle testi, lelki és szellemi gyógyító programokkal.  A tavalyi Gyógyító tér elképzelését szeretnénk idén is továbbvinni és…

Az idei Gyüttment Találkozó mottójaként a bőség a szűkösségben témát választottuk. Ez nem véletlen, hiszen az egyre szaporodó válságjelenségek sokféle szűkösséget okoznak az életünk számos területén. Az elmúlt években megismerkedtünk a vízhiánnyal, korlátoztak minket a szabad mozgásban, egyre nehezebb a termőföldhöz jutás és egyre kevesebbet ér a keresetünk. Felmerül a kérdés, hogy hogyan biztosíthatom magam, családom és helyi közösségem alapvető szükségleteit ebben az egyre bizonytalanabb és erőforráshiányosabb világban? Pedig a stabilitás és biztonság talán elérhetőbb, mint gondolnád!

Egy érdekes beszélgetésnek lehetünk tanúi vasárnap délután a Gyógyító térben működő Gyógynövényes teaházban. Dr. Wang Lifen kínai orvossal – aki többek között fitoterápiával, akupunktúrával és akupresszúrával is foglalkozik – beszélget…

A GYÓGYÍTÓ TÉRBEN nem csak előadásokkal, hanem „kézzel fogható segítséggel” is készülünk. Szeretettel várunk mindenkit, akinek testi-, vagy lelki elakadása, kérdése van; aki keresi a kapcsolódást önmagához vagy környezetéhez. Aki…

Közeledve az idei Gyüttment Találkozó kezdéséhez összeállt az Élőfalvas nap programja. 3 év kihagyás után ismét lesz tehát Nyári Élőfalu Találkozó! Minden nap találkozhattok olyan programokkal, amelyek a MÉH tagszervezeteihez…

A Gyüttment Találkozó egyik nagy értéke, hogy összekapcsol egy csomó olyan szubkultúrát, amely mind rendelkezik jó értékekkel, tudással, megoldásokkal, de talán egyik sem teljes képpel arról, hogy mi is történik…

Örömmel jelentjük, hogy idén 2 teázó is helyet kapott a rendezvényen. Gyere és igyál egy csésze teát! Gyógynövényes teázó a Gyógyító térben Az idei Gyüttment Fesztiválra egy csendes, elvonulós Teaházzal…

A MAPER egyik fontos célja, hogy más szervezetekkel hálózatot alkotva elősegítsék a tudatos fogyasztás és az élelem-önrendelkezés struktúráinak kiépülését.

Az ökofalvak, mint közösségi modellek humánökológiai elkötelezettségű kezdeményezéseket és megoldásokat ajánlanak. Egy  lehetséges út a saját közösségtudatosságunk megalkotása felé.

Képzeljétek, a Találkozón – jó fesztiválhoz híven – remek ételekkel-italokkal is készülünk nektek!A legjobb, hogy emellett majdnem minden beszállítónál teljesítjük az alábbiakat:?csomagolásmentes?‍? etikus gazdaságból származik, azaz családi vagy kisvállalkozásokat támogatunk…

(pénteken és szombaton 10 és 20 óra között) A 2008 óta működő Kisközösségi Program fő célja, hogy minél több helyi ökoközösség működjön az országban. Mi koordináljuk e közösségek hálózatát, az Új Koma Hálót is….

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top