Tóth Miklós: Szűkösségből a bőségbe a 8 tőke rendszerén keresztül

Időpont:
2023. augusztus 24., csütörtök
17:00 - 18:30

Helyszín:
Megyszínpad


Az idei Gyüttment Találkozó mottójaként a bőség a szűkösségben témát választottuk. Ez nem véletlen, hiszen az egyre szaporodó válságjelenségek sokféle szűkösséget okoznak az életünk számos területén. Az elmúlt években megismerkedtünk a vízhiánnyal, korlátoztak minket a szabad mozgásban, egyre nehezebb a termőföldhöz jutás és egyre kevesebbet ér a keresetünk. Felmerül a kérdés, hogy hogyan biztosíthatom magam, családom és helyi közösségem alapvető szükségleteit ebben az egyre bizonytalanabb és erőforráshiányosabb világban? Pedig a stabilitás és biztonság talán elérhetőbb, mint gondolnád! Ha nem csak egy szűk keresztmetszeten, a vagyoni helyzetünk, pénzügyi tőkénk mentén mérjük fel az erőforrásainkat, jelentősen növelhetjük ellenálló képességünket az eljövendő kihívásokkal szemben.

Ethan Roland permakultúra tervező és oktató modelljét, a 8 tőke rendszerét felhasználva szeretnék egy új perspektívát és keretrendszert adni az erőforrásaink feltérképezéséhez. Az előadás során konkrét példákon keresztül bemutatom, hogyan lehet a szellemi tőkét előbb tapasztalati tőkévé, majd pénzügyi tőkévé alakítani, valamint az egyes tőketípusok hogyan függnek össze, és áramoltatásukkal hogyan tudunk bőséget varázsolni a szűkösségből.

A fent említett 8 tőke megnevezése:

pénzügyi tőke, tárgyi tőke, szellemi tőke, spirituális tőke, tapasztalati tőke, élő (vagy természeti) tőke, társas tőke és kulturális tőke.

A témáról bővebben írtam egy bevezető cikket, amelyet itt olvashatsz… 

Tóth Miklós vagyok, immár 8 éve dolgozom civil és közösségi kezdeményezésekben, emellett saját vállalkozásomban honlapkészítéssel foglalkozom. A Kisközösségi Programban a kiutak.hu tudástár honlap elkészítése után a Gyüttment Fesztivál kommunikációjával kezdtem el foglalkozni, négy éve vezetem a fesztivál kommunikációs munkacsoportját. Négy és fél éve vezetem a Vágvölgyi Gusztáv – Pabló és Szép Éva által fémjelzett Közösségi vállalkozás kommunikációját, amelynek részeként immár harmadik alkalommal szervezzük a közösségi ember képző TreeMap Tábort. Elvégeztem a Közösségi vállalkozás 8 hónapos közösségi facilitátor képzését, az Ariadné-műhelyt, valamint a GEN-Clips nemzetközi facilitátor és hálózatépítő képzéseit is. Jelenleg a GEN (Global Ecovillage Network) dél-kelet európai alhálózatának (SEEEN) létrehozásán dolgozom, emellett a Boldogulj podcast csatornában készítem a Reggeli KV adásait. Intenzíven foglalkoztat a permakultúra rendszere is, ezért elvégeztem a MAPER permakultúra tervezői (PDC) képzését. Szabadidőmben egy permakultúrás erdőkertet építek Zuglóban.

Scroll to Top