Nemes Gusztáv: Tudásgazdaság, megélhetési lehetőség életmódváltóknak (műhely)

Időpont:
2023. augusztus 27., vasárnap
12:40 - 14:10

Helyszín:
Közösségi udvar – előadó tér


A kerekasztal beszélgetést ez a műhelymunka követi, ahol az érdekelt tudásgazdákkal közösen a tudásgazdaság továbbfejlődéséhez szükséges további lépésekről, együttműködési stratégiákról, személyes tapasztalatokról folytatjuk a beszélgetést.

De mi is az a Tudásgazdaság?

A Gyüttment Találkozó szervezőiként azt tapasztaljuk, hogy a fenntartható, ökologikus tudás iránti igény az újabb és újabb válsághelyzetek nyomán évről évre fokozatosan növekszik. Ezzel együtt az alternatív tudást megosztó tudásgazdák száma, tudásszintje, képességei, az elérhető képzések mennyisége és minősége is fejlődésnek indult. Viszont ahhoz, hogy ez a tudás a legtöbb szereplő számára elégséges anyagi bevételt is hozzon, hogy a tudásgazdák és családjuk is megéljenek belőle, hogy az idejüket, életenergiájukat a megélt, komplex tudások termelésére és átadására tudják fordítani, nagyon sok feltételnek kell teljesülni.

A témában lezajlott egy 3 részes műhelymunka sorozat, amelyben a tudásgazdaság alapproblémáinak megfogalmazásától elindulva a meghívott tudásgazdákkal közösen eljutottunk a stratégia alkotásig, valamint a tudásgazdák érdekeit képviselő “szövetség” és a szakmai támogatásukat célzó “szolgáltató intézmény” létrehozásához szükséges első lépések megbeszéléséig.

Az alternatív tudásgazdaság (ATG) szolgáltató szereplői:

  1. Egyéni szereplők (tudásgazdák és gyakorlatközösségeik)
  2. Alternatív tudásgazdasági szereplők tematikus hálózatai (pl. MAPER, Agro-ökológiai Szövetség, Kisközösségi Program, stb.)
  3. Alternatív tudásgazdaság szövetsége (szereplők, hálózatok összefogása, önkormányzás, érdekvédelem)
  4. Tudásgazdasági ügynökség (szakmai támogató, szolgáltató intézmény(ek))

 

Scroll to Top