Kökényesi Ági: Alternatív iskola vidéken és városban

Időpont:
2023. augusztus 26., szombat
13:30 - 15:00

Helyszín:
Zengő Pagony – Szülői kör


Kökényesi Ági vagyok, biológia tanár, iskolamenedzser. 12 évig a közoktatásban dolgoztam, majd a gyerekeim születése után már nem akartam oda visszamenni, másképpen szerettem volna tanítani. 2016-ban csatlakoztam a Budapest Schoolhoz, ahol 100%-ban szabad kezet kaptam abban, hogyan tanítom a gyerekeknek a természettudományokat. Mindezt egy aktívan inspiráló, szuper tanárcsapatban tehettem, akikkel együtt szerveztük a gyerekek mindennapjait. A BPS első mikroiskolája, a P10 ez a suli,  amit Budapest 13. kerületének szívében a Pozsonyi úton indítottunk el 40 alsós gyermekkel. A BPS modell – a BPS akkreditált pedagógiai programja – ebből a munkából kristályosodott ki az évek során. A Budapest School 2020-ban megkapta az akkreditációt, az állam által elfogadottá vált a BPS modell. Az akkreditációs folyamat már félig a karanténban zajlott, amit én Szandán, Nógrád megyében, a 2015-ben vásárolt kis parasztházunkban töltöttem a családommal – a városban szerintem nem éltem volna túl 🙂

A faluban és környékén közben elindult egy nagy gyüttment beköltözős, házvásárlós folyamat, egyre nőtt. közösség. Én eközben folyton azon álmodoztam, de jó lenne ugyanezt a munkát nem a városban végezni, de jó lenne egy Zöld iskolát csinálni itt, aminek a célja, hogy a gyerekek egy fenntarthatóbb világszemléletet kapjanak. Plusz hátha sok ember kimozdul a városból, ha elérhető egy alternatív oktatási intézmény. Hátha beindul úgy a vállalkozás, hogy nem lesz megfizethetetlen a régióban a tandíj. Sok remény, sok kérdés, sok bizonytalanság, de ennek ellenére belevágtunk.

2021-re összeállt egy alapító csapat és júliusára megvolt 20 gyermek (14 család), 4 tanár, az épület, így szeptemberben elindultunk 10 alsós és 10 felsős gyermekkel. Elindult a Zöld Iskola és ezzel párhuzamosan az erdei iskola és szálláshely vállalkozás is (mulcsoshaz.hu), mely bevételével az iskolát támogatja.

Elkezdtük folyamatában kidolgozni a zöld iskola modellt, melyben a permakultura filozófiája és gyakorlata nagy szerepet játszik olyan pedagógiai célok mellett mint a fenntarthatóságra nevelés, vagy a social skillek fejlesztése. Célunk -többek közt- egy profi, permakulturás oktatókert létrehozása, melyben erdei iskolásoknak tudnunk foglalkozásokat tartani.

A Zöld iskola idén szeptembertől megkapta Terényben a működési engedélyt, így már nem csak tanulási pontként, hanem teljes jogú nappali oktatási intézményként kezdjük meg a 3. tanévünket reményeink szerint 30 gyermekkel.

Ezekről lehet velem beszélgetni majd a fesztiválon 🙂

Scroll to Top