Zalatnay László: Bevásárló közösségek – akik bőséget teremtenek (előadás)

Időpont:
2023. augusztus 26., szombat
17:00 - 19:00

Helyszín:
Közösségi udvar – előadó tér


Egy bevásárló közösség létrehozásához nem kellenek milliók. Valójában néhány ezer forintból el lehet indítani, mert azok az erőforrások amik kellenek a munkához egyrészt ott vannak a településen, másrészt a beindításához szükséges tudást, gyakorlatot átadják azok akik már évek óta sikeresen működtetik a bevásárló közösségüket.

A bevásárló közösségekre érdemes úgy tekinteni, mint egy lépcső első fokára. Ez a lépcső vezethet el bennünket egy fenntartható társadalomba. A lépcső azért szükséges, mert nem tudunk ma akkorát ugrani, hogy minden átmenet nélkül elérjük a kívánt jövőt. Viszont ha fellépünk erre a lépcsőfokra onnan tovább lehet lépegetni.

Ezen az első lépcsőfokon sok olyan tapasztalatra szert lehet tenni, amire szükségünk lesz a későbbi lépcsőfokokon:

  • Hogyan tudunk mi emberek együttműködni közösségben?
  • Hogyan tudunk jó döntéseket hozni?
  • Hogyan hangolódhatunk egymásra intenzív projektmunkában?
  • Mi is az értelme a célok megfogalmazásának és újrafogalmazásának?

A bevásárló közösségek olyan közösségi vállalkozások, akiknek a célja nem csak arra terjed ki, hogy helyi,-egészséges élelmiszerhez juttassanak el helyi emberekhez (vásárlókhoz), hanem hogy az élelmiszergazdaság szerkezetét is megváltoztassák. A valódi bőség ugyanis abban rejlik, hogy milyen szerkezetben működik a helyi gazdaság, és hogy ezt milyen tudatosságú emberek közössége működteti. Tehát minimális anyagi ráfordítással el lehet kezdeni azt a munkát, ami egy gazdag, bőséget teremtő és a bőséget megélő, szolidáris, környezettudatos társadalom megteremtéséhez vezet.

Zalatnay László  Nyíregyházi Kosár Közösség példáján keresztül mutatja be ezt a fenntartható társadalom felé vezető utat, hiszen a nyíregyháziak már a második lépcsőfokra is felléptek: a bevásárló közösség mellett, beindították a Mi Boltunk hazai és helyi termék boltját.

Előadó

Zalatnay László

a Helyben a Jövőnk Egyesület (Nyíregyházi Kosár közösség) tagja, önkéntese és munkatársa is. Szervezetfejlesztő, agrármérnök, környezetgazdálkodási szakmérnök. Szeret a szemléletmódokról gondolkozni. Érdeklik a pénzelméletek, és a rendszer gondolkodás.

Kimondottan sokat foglalkozik azzal, amit ma a korunk kihívásainak nevezünk: Azaz hogyan lehet az ökológiai, szociális, gazdasági válsággal megbirkózni? Mik azok az okok, amelyek ezeket eredményezik, és hogyan lehet megtalálni azokat a hatópontokat, ahol egy kis átalakítással jelentős eredmények érhetőek el?

Scroll to Top