Lénárt István: Hagyományos vályogos technikák (műhely)

Időpont:
2023. augusztus 26., szombat
11:00 - 12:30

Helyszín:
Építő tér


A klímaváltozás és energiaválság miatt újra szükségünk van a vályogházakra, gazdasági épületekre. Ezek ősi technikákkal, helyi természetes anyagokból épültek, sok kézimunkával (humán erő). Pára és hőtároló képességük miatt jó a klímájuk, lebomlóak, újrahasznosíthatóak, kis ökológiai lábnyomuk van, fenntarthatók. Ledegradálták, korszerűtlennek tartották őket. Készítésükhöz, karbantartásukhoz szükséges több ezer éves „őstudást” a sutba dobták. Kimaradt egy-két generáció a tudás-átadásból.

Manapság igen nehéz jó vályogos szakembert találni: vagy elfoglaltak, vagy drágák. Tudásukat nem tudják, nem képesek, vagy nem is akarják átadni. Így hát „magad uram ha szolgád nincsen” avagy „csináld magad”. Az alkotás maga is öröm, ha jól sikerült, sikerélményt is nyújt. Autodidakta módon kezdtem én is. „Neki kell fogni, oszt majd adja az magát” mondotta néhai zsúpozómesterem Labáth Miska bácsi (Ipolyszög). Amikor már úgy érzitek, hogy elolvastatok minden a témába vágó szakkönyvet, megnéztetek sok videót, részt vettetek vályogos táborokban, workshopokon, meghallgattatok okos szomszédokat, túl vagytok szélhámosokon-kóklereken is, és nem vagytok teljesen elégedettek az áhított eredménnyel, még ne adjátok fel. A sok „gyakorlat teszi a mestert”.

Jelen tudásom közel negyven év tapasztalata – kísérletezve, sikerélményekkel, sokszor kudarcokkal vegyülve, saját káromon tanulva. A „vakmerő kezdők” tapasztalatom szerint szinte ugyanazon, szinte tipikus hibákat követik el, amelyeket egykor én is. Ez minimum húsz hiba, melynek kb. a fele az anyag minőségére, összetételére, a másik fele pedig a fal előkészítésére, rétegrendjére, a felhordás technikáira, száradási időkre vonatkoznak. Ha te türelmetlen vagy, de megbecsülöd a tudásomat, akkor segíthetek, hogy kikerülhesd a „tipikus” buktatókat, ezáltal lerövidítheted a tanulási időd.

Scroll to Top