Üvegbe zárt nyár: befőzés zöldségekből

Lazulj el egy kicsit! Helyezkedj el kényelmesen, lazítsd el izmaidat, hunyd be a szemedet.
Képzelj magad elé egy lépcsőt, indulj el rajta lefelé. Amint leérsz, a lépcső aljában egy ajtót találsz, nyisd ki és már eléd is tárul a nyári ügyködésed varázslatos világa. Egy kisebb-nagyobb üvegekkel megrakott pincébe érkeztél, ahova a novemberi zord idő elől menekültél. Érezd, hogy áramlik a föld ereje, a nyári nap melege, a gyümölcsök zamata, a friss zöldségek íze. És ekkor felbontasz egy üveg LECSÓT, igen, így nagy betűvel, mert kicsivel nem érdemli meg. Mintha most készült volna, olyan illata van, már érzed az ízét a szádban.
Hogy ez ne csak egy ínycsiklandó képzelődés legyen, nézzük mit tehetünk annak érdekében, hogy mindezt megvalósítsuk. Ígérem, a legelfoglaltabbaknak is lesz rá idejük. Mint a sorozat első részében, ahol gyümölcsöket főztünk be tartósítószer nélkül, most a zöldségeké a főszerep: gyorsan, egyszerűen fogjuk őket elkészíteni.
Már megtanultuk, hogy az üvegeket, tetőket hogyan csírátlanítjuk, az alapos zöldségmosást követően itt is el kell távolítani a hibás növényi részeket. Kétféle dunsztolást is megismertünk, így semmi nem akadályoz meg minket abban, hogy hozzáfogjunk! Nézzük, miket is fogunk készíteni!
Lecsó télire
A paprika, paradicsom szezonban vétek lenne kihagyni, tegyünk el néhány üveggel belőle! Az arányok igény szerint változhatnak, vannak aki több paradicsommal, mások több paprikával szeretik, érdemes többféle variációval próbálkozni, lehetetlen elrontani.
De mi is kell hozzá?

  • 3 kg paprika
  • 2 kg paradicsom
  • 1 kg hagyma
  • olaj vagy zsír

Az apróra vágott vöröshagymát olajon megdinszteljük, erre dobjuk rá a héjától és a szár részétől megszabadított paradicsomot, ízlés szerint sózzuk, majd rotyogtatjuk kb. 15 percig. Ezidő alatt a megmosott paprikát kicsumázzuk és karikára vagy csíkokra vágjuk. Ha a paradicsom kicsit már besűrűsödött, hozzáadjuk a paprikát és annyi ideig főzzük együtt, hogy a paprika kissé megpuhuljon, ez nagyjából 15-20 perc. Forrón üvegekbe töltjük, rácsavarjuk a tetőt, fejre állítjuk néhány percre, majd száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
+ Extra tipp:  Az előre elmosott üvegeken túl, úgy szoktam még időt spórolni, hogy előző nap előkészítem a paradicsomot: mosást követően egy edényben vizet forralok, a paradicsom végére x-et vágok késsel és a vízbe dobom 1 percre őket. Majd átszedem egy hideg vizes edénybe, pillanatok alatt hűl és gyorsan le lehet szedni a héját. Ezután felszeletelem, egy tiszta edénybe, letakarva hűtőbe teszem másnapig.
Felhasználáskor a húsevők ráönthetik pirított szalonnára, adhatnak hozzá kolbászt, tojást. A kész lecsóalapot gyakorlatilag csak melegíteni kell, végszükség esetén a spejzben, egy kanál segítségével is belapátolhatjuk úgy álltunkban.

Zamatos tésztaszósz és levesalap
Ha már belejöttünk a paradicsom héjazásba, lássunk egy nagyon egyszerű receptet arra, hogyan készítsünk rövid idő alatt tésztaszószt és levesalapot.
Hozzávalók: növényi olaj vagy zsír, hagyma, paradicsom, fűszerek ízlés szerint, (pl. babérlevél, oregánó, majoranna, bazsalikom, borsikafű stb.)  só.
Egy rész hagymát megtisztítunk, kockára vágjuk, olajon vagy zsíron megdinszteljük. Hozzáadunk 3 rész pucolt paradicsomot, ha szárított fűszereket használunk, akkor most adjuk ezt is hozzá. Friss fűszerek esetében a főzés vége előtt 5-10 perccel tegyük bele. Amikor kellőképpen szétfőtt és besűrűsödött a mártásunk szószos üvegekbe töltjük, tetőzzük, fejre állítjuk, száraz dunsztban kihűtjük. (Aki homogénebben szereti, át is mixerezheti az egészet.) Felhasználáskor megmelegítjük és a kifőtt tésztára tesszük. De lepirított hússal, zöldséggel is gazdagíthatjuk.
+ Extra tipp: Télen remek levesalap is lehet, a lepárolt vegyes zöldségeket nyakon önthetjük vele, további víz hozzáadásával összefőzzük őket, nálunk ilyen a gyors minestrone leves.

Zöldbab üvegben
Szeretem a zöldbabot így elkészíteni, mert a természetes íze és színe megmarad. A hőkezelés során előfőzött állapotba kerül, így felhasználáskor gyorsan lehet belőle levest, főzeléket, salátát vagy rakott ételt készíteni.
A friss zöldbabot megmossuk, a végeit levágjuk és felaprítjuk. Egy edénybe tesszük, felöntjük vízzel és annyi sót teszünk hozzá, hogy csak picit érezzük a só ízét. Felforraljuk, majd a bab érettségétől függően néhány perc alatt roppanósra főzzük. Ez zsenge zöldbab esetén csupán néhány perc. Leszűrjük vagy lyukas szűrőkanállal üvegekbe szedjük és a főzővizet újra visszatesszük forrni. Egy kevés ecetet adunk hozzá, éppen csak annyit, hogy enyhe íze legyen. Forrás után ezzel felöntjük az üvegeket, lezárjuk. Egy edénybe rakjuk a már elkészült befőttes üvegeket és az üvegek háromnegyedéig meleg vizet öntünk rá és így főzzük gyöngyözve 20 percig. Kihűlés után pedig a polcra tesszük.

Ugye mondtam, hogy nem bonyolult?
A cikket Bagi Mónika készítette.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top