Sándor Dóri: Személyes problémák megoldásának támogatása Trojka (Bálint) módszerrel (műhely)

Időpont:
2023. augusztus 25., péntek
11:00 - 12:30

Helyszín:
Közösségi udvar – műhely tér


trojka

Az idei Gyüttment találkozó mottójához kapcsolódva szeretném megmutatni, hogy az emberi kapcsolatokra, kapcsolódásokra is sokkal tágabb lehetőségünk van, mint amit sokszor gondolunk, s hogy sokszor akkor adjuk a legtöbbet a másiknak, ha teljes figyelmünkkel felé fordulunk.
E módszer segítségével személyes problémáinkra kívülállók szemszögéből tekinthetünk, ami a megoldás felé vezető útra terelhet bennünket két külső megfigyelő újabb, objektívebb észrevételeit téve a magunk megéléséhez. Mások véleményét csatolva a miénkhez már szélesebb spektrumon kereshetjük a kiutat megoldhatatlannak látszó elakadásainkból, hiszen az ő meglátásaik más attitűdből érkeznek..

A gyakorlathoz a résztvevők hármas csoportokba állnak – a csoport tagjai egymással fognak beszélgetni, a csoportoknak egymástól kissé távolabb kell leülniük, hogy ne hallják a többieket. A csoport egyik tagja röviden, szabadon elmesél egy fennálló személyes problémát 10 perc alatt, majd elfordul, eközben a másik két csoporttag szintén 10 percben „kibeszéli” a hallottakat, szabad asszociáció, merengés útján reflektálnak az esetre, egymásra; végül hármasban megbeszélik, hogy ki milyen következtetéseket vont le, milyen megoldási javaslatokat hallott ki a beszélgetésből (szintén 10 percben). Ezt a félórás kört a csoport minden tagjával megismétlik, tehát mind a hárman behoznak egy-egy megoldandó problémát. Végül nagy körben megosztjuk a tapasztalatainkat, 1-1 percben mindenki elmondhatja, hogyan élte meg a feladatban való részvételét egyrészt témahozóként, másrészt „kibeszélőként”.

A csoporttagok szabad asszociációja révén a csoport megjeleníti, tükrözi az eset kapcsolati vonatkozásait. Olyan területeket is megvilágít, melyek a személyes érintettség miatt az esethozó számára addig rejtve voltak. Így e módszer önismereti hatása is jelentős. A csoportban az eset közvetlen és tágabb környezete, így kapcsolati és társadalmi aspektusai is megjelennek. A csoport célja az adott segítői kapcsolat mélyebb megértése, többirányú megközelítése, tehát igazából nem tanácsadásról, a probléma megoldásáról van szó, hanem az adott eset kiváltotta érzések, fantáziák, gondolatok, tapasztalatok megosztásáról.

Programtartó

Sándor Dóri

Sándor Dóri vagyok, kulturális antropológus, rendezvényszervező, fejlesztő pedagógus, kézműves, négy gyermek édesanyja.
Bercelen élek, ahol tagja vagyok a Mély Mosoly Alapítványnak, akikkel többek között szemléletformáló programokat, kézműves és visszavadító táborokat szervezünk felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt.
Két éve elvégeztem Pablóék közösségi facilitátor képzését, tavaly pedig a permakultúra bugyraiba vetettem bele magam, mindeközben értelmi fogyatékkal élők fejlesztésével foglalkozom a berceli rehabilitációs intézetben.
Mindig érdekeltek az emberek, az emberi közösségek, az egyetemen gyakorlatilag minden társadalomtudományba (sőt) betekintést nyerhettem, hiszen többek közt pszichológiát, filozófiát, szociológiát, pedagógiát, vallástörténetet, etnológiát, s még ökológiát is tanultunk.
Azt gondolom, hogy ma a legfontosabb feladatunk jobban vigyázni a minket körülvevő világra, felhagyni a pazarló és a természetet és egymást kihasználó életmóddal, visszatalálni elvesztett kapcsolatainkhoz, felfedezni, hogy az ember ugyanúgy a természet része, mint a növények, állatok, folyók és hegyek, és hogy minden emberben van valami közös, s érdemes a hasonlóságainkat észrevenni, a különbözőségeinket pedig jól használni, hogy mindenki megtalálhassa a számára testhez álló feladatot egy közösségben.

Scroll to Top